Avers - Revers


Avers
Avers (též averz) je přední strana (lícová) strana mince, medaile nebo bankovky. Na této straně mince je obvykle vyražena nominální hodnota mince.


Obecně se tato strana někdy nazývá panna nebo hlava. Panna podle toho, že československá korunová mince zde měla vyobrazenou ženu. Hlava podle toho, že za Rakouska-Uherska zde byla hlava císaře.

Zadní strana se odborně nazývá revers (reverz), lidově orel.

Revers
Revers (též reverz) je zadní (rubová) strana mince, medaile, bankovky nebo hrací katry.

Přední (lícová) strana se nazývá avers (též averz).

U mincí bývá na zadní straně obvykle vyražen znak panovníka nebo státní znak. Obecně se tato strana v Česku někdy nazývá orel. Je to pravděpodobně pozůstatek z doby, kdy na rakouských mincích byla na této straně vyražena habsburská orlice.

Zdroj: Wikipedie, otevřené encyklopedie


Komentáře ke článku: [Přidat komentář]

64871 | 26.01.2014 11:25:03
Pardon, ale tohle je hloupost. Avers je vpravdě stranou lícovou, ale strana lícová je vždy ta, na které je umístěn státní znak - v případě československé koruny je tedy aversem státní znak a reversem ona "panna" s hodnotou mince. Právě revers je jednoznačně rozpoznatelný zejména tím, že nese nominální hodnotu mince. Očekával jsem alespoň základní informovanost s problematikou.
Pet. | 12.02.2018 17:02:30
neni nutný nadávat do hlupáků a čílit se...strana lícová není vždy ta, kde je státní znak. Je pravda jak píše autor, že za Rakouska-Uherska, ale i dříve v období Habsburské monarchie tvořila lícní stranu hlava císaře a ta, kde byl státní znak s orlicí, byl revers. Hlava nebo Orel :) Orel byl státním znakem na aversu u drobných mincí. To, že lev a orel je taková hezká podobná zaměnitelná symbolika a je vskutku spjatá od dob Rakouska-Uherska s reversem, je prostě fakt, a ví to málokdo, že tomu tak není. A ještě dodávám, že nominál na reversu nemusí vždy být, jsou samozřejmě případy, kdy je na aversu. (např. Alžírské, Indické, Arabské, Arménské mince)