Český groš


U nás nazývaný Pražský groš je mince, jejíž název vychází z latinského denarius grossus = tlustý denár. Na svojí dobu těžká a velká stříbrná mince, kterou začal razit r.1300 čeký král Václav II.


Ražbu mince podnítil nález bohatých stříbrných ložisek v Kutné Hoře a neutěšený stav hospodářství v zemi. Václav II. tedy pozval do země odborníky té doby - bankéře z bohaté Itálie. Za vzor si vzal francouzský groš Ludvíka IX. nazývaný gross turnois - tourský groš.
Hmotnost mince se pohybovala mezi 3,5 - 3,7 g. s velkou ryzostí 933/1000 stříbra. Pražský groš se dělil na 12 menších peněz tzv. parvus (lat. = malý).


Po celou dobu své ražby měla mince v podstatě stále stejný obraz líce i rubu. Lícní strana měla vždy okolo české koruny opis panovníka a DEI GRATIA REX BOEMIE (Z Boží milosti král český). Rub mince nesl obraz českého heraldického lva a opis GROSSI PRAGENSES (groše pražské).Pražský groš Václava II.Přestože si král Václav II. přál aby mince byla „stálá“ a „věčná“ tak postupem doby klesala jak váha mince (až na 2,4 g.) tak i ryzost mince (562/1000). Přesto byla mince velmi oblíbená a pronikla až za hranice českých zemí. Její ražbu ukončil r.1547 Ferdinand I. kdy jí vystřídal stříbrný tolar. Přesto pražský groš platil dál a teprve patent Ferdinanda III. r. 1644 definitivně ukončil jeho oběh.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org


Komentáře ke článku: [Přidat komentář]

Archypov | 17.04.2007 16:40:19
V pohode, dá sa to pokladať ani nie za článok, ako skôr vysvetlivku v slovníku. Mimoriadne kratučké, ale určite vhodné pre človeka, ktorý sa s pražským grošom stretá po prvý krát.