Vatikánské euromince


Vatikánské euromince jsou v oběhu od 1. ledna 2002. Vatikán není členem Evropské unie ani Evropské měnové unie, ale díky měnové unii s Itálií smí razit své originální euromince. Ročně se razí 670 tisíc vatikánských mincí a to je nejméně ze všech států, které razí své vlastní euromince, a proto jsou cenným artiklem obchodu mezi sběrateli.Každá ze tří sérií mincí zobrazuje stejný motiv na mincích všech nominálních hodnot. Všechny mince obsahují portrét vládnoucího papeže, nápis „CITTÀ DEL VATICANO“ (italsky město Vatikán), 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii a rok, kdy byly vyraženy. V období sedisvakance se místo portrétu papeže na mincích razil emblém papežské kanceláře.

První série
Tato verze euromincí se razila do smrti papeže Jana Pavla II. 2. dubna 2005.

Druhá série
Po smrti papeže Jana Pavla II. nastalo období sedisvakance, kdy se razili mince s motivem emblému papežské kanceláře (dva zkřížené klíče pod deštníkem) a znak hlavního komorníka.

Třetí série
Na nové sérii euromincí je zobrazen portrét papeže Benedikta XVI. Vatikán vpustil nové euromince do oběhu poprvé 27. dubna 2006.

Kontroverze
Kvůli portrétům papežů se strhlo několik protestů hlavně ve Skandinávii a Francii. Protivníci motivů upozorňovali na to, že náboženský symbol je v rozporu s neutrálním náboženským stanoviskem. Vatikán se ale bránil tím, že je portrét hlavy státu na euromincích běžný a legitimní.

Zdroj: Evropská Centrální Banka


Komentáře ke článku: [Přidat komentář]


Tento článek zatím nebyl komentován. Buďte první!