Odalricus 11.stol, objev v Kostolanech (SK)


Praha/Nitra - Stříbrná mince s latinským názvem Odalricus z počátku 11. století (Oldřich I.) se na numismatických aukcích prodává za několik tisíc korun. Její poslední nález má však pro historiky hodnotu nevyčíslitelnou.


Obrázek vložený uživatelem 

Je to vůbec poprvé, co se tento denár českého panovníka Oldřicha I. našel na východ od Čech - v zapadlé slovenské vísce Kostolany pod Tribečom u Nitry.

Tamní nevelký kostel svatého Juraja skrýval pro české a slovenské archeology i další historický poklad - nástěnné malby s církevními motivy, zhruba ze stejné doby jako denár.

Při současném výzkumu byla objevena v už jednou vykopané sondě v těsné blízkosti kostela. Mince byla v hrobě, v ústech pochované osoby, nejspíše muže. Denár měl totiž posloužit jako platidlo při cestě na onen svět - jako takzvaný obol.
"Je jediným prokazatelným českým obolem v Karpatské kotlině," řekl Luboš Polanský z Národního muzea, který minci zkoumal.

Denár vystačil na měsíc života
Mince je vyrobena z velmi kvalitního stříbra a ve své době měla velkou cenu. Podle Polanského vystačil denár až na měsíc velmi slušného života. To je také nejpravděpodobnější důvod, proč je mince nastřižená: aby se dala přelomit a šlo s ní zaplatit dvakrát.

"Mince je velice dobře zachovaná, což znamená, že neprošla velkým oběhem," konstatoval Polanský.

Jak se denár Oldřicha I. dostal na Slovensko, není přesně známo. Mohl sem ho ale například přinést voják, což byl v té době nejběžnější způsob "dopravy" mincí.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

zdroj: www.aktualne.cz

Připravil Robbie. Více také naše diskuze na http://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=4048#post4048Komentáře ke článku: [Přidat komentář]

Maťo | 25.04.2007 10:30:00
Zdravím! Minca Odřicha I. je zaujímavý objav, ale pre datovanie toho kostola neprináša prakticky nič nové. Na základe archeologického výskumu z r. 1965-1967 bol zaradený do 1. pol. 11. storočia, takže český denár toto datovanie len potvrdil. Umožňuje ale predpokladať, že kostol vznikol možno už pred rokom 1000 (svedčili by pre to okrem iného i náhodné nálezy z doby okolo r. 1000). Pokiaľ ide o tie fresky, tie sú známe už 40 rokov, takže to nie je žiadna novinka.