Jak bezpečně čistit mince


Zdali máte pocit, že musíte čistit Vaše mince, následujte prosím našich pár rad abyste minimalizovali riziko poškození.
Tedy jak na to:1. Myjte vaše mince za pomoci saponátů.
Pečlivě si umyjte ruce. Odstraníte tím oleje a podobné nečistoty z Vašich prstů.
2. Připravte si měkký ručník.
Umístěte měkkou látku nebo ručník vedle vašeho pracovního stolu, abyste měli prostor pro sušení.
3. Připravte vaši saponátovou vanu.
Vyplňte malou plastovou nádobu teplou vodou z kohoutku. Nepoužívejte sklenici, porcelán nebo kov, tyto tvrdé povrchy mohou poškrábat vaše mince! Potravinové skladovací kontejnery jsou pro tuto akci ideální.
4. Připravte vše pro máchání.
Pro závěrečné oplachování vyplňte druhou plastickou nádobu destilovanou vodou. Ačkoli je destilovaná voda zdaleka nejlepší, vy můžete jako náhradu použít nějakou kvalitní balenou vodu.
5. Vložte nějaký mírný saponát.
Přidejte malé množství saponátu do nádoby naplněné vodou. Nepřežeňte to, stačí opravdu pár kapek.
6. Čistěte minci.
Zvedněte první minci, a ponořte ji do mýdlové vody. Jemně leštěe obě strany mince mezi vašimi prsty, věnujte pozornost lepivosti nebo špíně. Nedávejte všechny vaše mine do vody najednou! Dělejte vše pouze po jedné minci, vyhnete se jejich kontaktu spolu navzájem. To by mohlo způsobit jejich poškrábání.
7. Vymáchejte minci.
Vymáchejte minci pod tekoucí vodou, jemně, až do doby kdy je zbytek mýdla pryč.
8. Dokončení oplachování.
Minci opláchněte v destilované vodě, odstraňte zbytek chlóru a jiných nečistot, které se mohou nacházet ve vodě z kohoutku. Držte minci na okraji a jemně oplachujte. V tomto bodě byste se měli dotýkat mince pouze na jeho hranách.
9. Sušte mince.
Minci položte na ručník, lehce otřete a ponechte v místě kde je vzduchu suchý. Jestliže používáte destilovanou vodu k oplachování mincí, mince položte na ručník. Mince by se měla sušit lépe, protože destilovaná voda je osvobozená od rozpuštěných nerostů a jiných nečistot.
10. Opakujte dokud není vše dokončeno.
Pokud je ještě nějaká nečistota na Vaší minci, je vhodné opatrně opakovat krok 6 až 9.
11. Leštěte mincí.
Když jsou všechny vaše mince suché, a vy byste je chtěl aby byly lesklé a zářily, postupujte prosím opatrně. Používejte měkkou bavlněnou tkaninu k jemnému leštění mincí. Buďte opatrný a dotýkejte se pouze jediného okraje nebo noste bavlněné rukavice(zakoupit je můžete v e-shopu na www.alkado.cz ), tak se nedostane pot z vaší kůže na vaše hezké, čisté mince.
12. Uložte vaše mince.
Ujistěte se, že jsou vaše mince absolutně suché, dříve je neukládejte.Vlhké mince mohou v době uložení utrpět obrovské škody.
13. Tipy na uložení:
Různé druhy uložení najdete na www.alkado.cz Doporučujeme zásuvky „NOVA“.
Dále doporučujeme speciální čistidla na různé druhy mincí, které také naleznete v našem e-shopu.
Nikdy se nepokoušejte odstranit přirozenou oxidaci mincí, takovou jak je znáte na stříbře. Toto je nazýváno “tónováním” a hodnota mince je vyšší pokud je neporušená. Odstraňováním nečistot se poškodí povrch mince a velmi sníží jeho cenu.

Napište zde vaše zkušenosti s čištěním mincí a pomozte ostatním sběratelům, kteří jsou začátečníky. Každá rada či zkušenost jim bude přínosem.
Snc.
Komentáře ke článku: [Přidat komentář]

Drack | 10.03.2012 19:55:39
A co tak třeba napsat, jak vyčisttit a nepoškodit HISTORICKĚ MINCE???